חרדה - טיפול יעיל לפחד מגביל

 

כשמספרים על חרדות מייד עולה התמונה של אדם הסובל מנשימה מהירה, דפיקות לב, רעד ופיק ברכיים עד כדי התעלפות. יחד עם זאת, לא כל תסמונות החרדה מופיעות בדרך הזו. חרדה מוגדרת כתחושה לא נעימה ולא נוחה המלווה במתח, מחשבות חוזרות ודאגות. החרדות  מלוות לא פעם בנוסף לתחושה הגופנית והריגשית גם ברצון עז להמנע מאותן תחושות לא נעימות.

 

חרדה יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים שונים:

  • הפרעת פאניקה - זו הפרעת חרדה הבאה לידי ביטוי בהתקפי פאניקה חוזרים וחשש עם מתח יומי מפני ההתקף הבא . אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מסוג פאניקה מדווחים לעתים על פוביה ובעיקר אגורופוביה (הפחד להתרחק מהבית או לעמוד בתורים או להשאר באולמות שהיציאה מהם תהיה מביכה או בלתי אפשרית).
  • פוביות - פוביה מוגדרת כחרדה מפני מצבים או גירויים מסויימים עם תגובות גופניות של התקף פאניקה (לא תמיד), אך קיים רצון להמנע מהחשיפה לאותו גירוי (לדוגמא: חרדת בחינות, חרדה חברתית,חרדה מעכבישים, חרדה מכלבים ועוד).
  • הפרעת חרדה מוכללת - הפרעת חרדה זו באה לידי ביטוי בדאגנות חוזרת לגבי נושאים שונים ביום יום עם קשיי שינה ומתח ניכר ביום יום.
  • הפרעה טורדנית כפייתית - הפרעת חרדה מסוג OCD באה לידי ביטוי במחשבות חוזרות, פעולות או שתיהן שמטרתן להפחית את החרדה שמתלווה למחשבה שמטרידה ומציקה.

 

אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מתקשים למצות את היכולות שלהם במגוון תחומים בחיים, לימודים, תעסוקה וחברה. טיפול עבור הפרעות חרדה חייב להעשות לאחר בירור רפואי מתאים על מנת לשלול בעיה גופנית הגורמת לכך (כגון יתר פעילות של בלוטת התריס). טיפול בחרדה יכול להיות תרופתי, פסיכולוגי (כולל על ידי היפנוזה). או משולב, על מנת לאפשר למתרפא למצות את הפוטנציאל שלו בתחומי החיים.

 

ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה, מתאים טיפול אישי לפי צרכי המתרפא תוך התייחסות לתמונה הכוללת ואיבחון יסודי על מנת לאפשר טיפול יעיל ומהיר תוך חזרה מיטבית לחיים התקינים.

 
עזרה של פסיכיאטר-חרדה - ד"ר שם דוד,פסיכיאטר מומחה,מתמחה בטיפול בחרדה,לחץ,מתח,מחשבות טורדניות ועוד.חרדה חייבת לקבל התייחסות כוללנית ויסודית.לפרטים ויעוץ מקצועי לחץ