טיפול נפשי לשינוי יסודי- טיפול בהיפנוזה

טיפול בהיפנוזה-יעילות מוכחת להפרעות חרדה,נגד כאבים (פיברומיאלגיה, מיגרנה,כאבי גב)  ולשיפור ביטחון עצמי

 

מהי היפנוזה?

היפנוזה עדיין נתפשת בעיני רבים בציבור כשיטת טיפול "בידורית" או מפחידה שנועדה להשתלט על מוחו ונפשו של האדם ולגרום לו לבצע את מה שהמהפנט רוצה.היפנוזה רפואית, בשונה מהיפנוזה בידורית, נועדה לעשות שימוש ביכולת שיש לכל אדם להשפיע על תהליכים גופניים, נפשיים, ריגשיים ותחושתיים באמצעות הכוח האדיר של התודעה.

 

טיפול בהיפנוזה מהווה אחד הכלים הטיפוליים החשובים לשם הטבה במצב המטופלים. הטיפול בהיפנוזה נמצא יעיל לחרדה (כולל חרדה חברתית וחרדת בחינות),דיסוציאציה ודיכאון. טיפול בהיפנוזה נמצא כטיפול יעיל גם לאלו הסובלים מכאבים (כאבי גב,מיגרנה, פיברומיאלגיה ועוד).

טיפול בהיפנוזה-שינוי עצמי

כיום, הגישה המודרנית רואה בהיפנוזה תהליך שבו המהפנט הוא המדריך של המטופל להשתמש בכוחות הנמצאים בו על מנת להוציאם אל הפועל ולעשות את השינויים המקווים, ביחד. בטיפול זה,לומד המתרפא להשתמש בכוח המודע שלו על מנת להגבר על פחדים,לתרגל מצבים שנמנע מלהחשף להם,לשפר ביטחון עצמי,להתגבר על כאבים וחוסר נוחות ועוד.

 

תהליך הטיפול בהיפנוזה

תהליך הטיפול בהיפנוזה מתחיל בפגישת היכרות שבה המהפנט, המטפל, אוסף נתונים חשובים על המטופל, הבעיות שלו, עולמו הפנימי, בעיותיו וצרכיו. הפגישה הראשונה אינה שונה מפגישה של מטופל עם איש טיפול אחר פסיכולוג או פסיכיאטר. במהלך הפגישה הראשונה המטפל, המהפנט, יכול לדעת מה הבעיה של המטופל, מה הצרכים שלו ומה יכולתו להשתמש בהיפנוזה, לצורך השגת המטרות שלשמן הוא הגיע.

 

כבר במהלך הפגישה הראשונה המטופל עורך היכרות עם תהליך ההיפנוזה ובו הוא חווה את התחושה של להיות מהופנט. רבים מופתעים מהתחושה הנעימה שהתהליך גורם להם. הפגישה הראשונה נועדה להעריך את מידת ההיפנוטביליות (מידת היכולת של המטופל להכנס למצב היפנוטי).

 

הפגישות הבאות של הטיפול בהיפנוזה מוקדשות לתירגול התהליך, לימוד המטופל את הטכניקות השונות שעוזרות לתהליך הטיפולי ותירגול של הטכניקות הללו בזמן הטיפול עם המהפנט ובבית. הטכניקות הטיפוליות משתנות בהתאם לצרכים שלשמן הותחל הטיפול בהיפנוזה. לדוגמא, טיפול ביפהנוזה שנועד לצורך שליטה על כאבי גב, ילמד את המטופל תרגילי הרפיה (לשם הרפיית שרירי הגב המכווצים) ולגרום להתחושת הקלה בכאבים באיזור הגב, בתהליכים הדרגתיים המותאמים לכל מטופל, באופן אישי. לעומת זאת, טיפול בהפרעות חרדה, יעשה שימוש בטכניקות הרפייה אולם התירגול יהיה תוך כדי חשיפה ותירגול ניטרול הגורמים המעוררים את החרדה תוך שינוי התפישה הרגשית של הגורמים הללו (למשל- אנשים הסובלים מאגורופוביה שהיא פחד ממרחבים, יתרגלו שהייה במרחבים ובתהליך הדרגתי יחול השינוי התפישתי של המרחבים כגורמים מאיימים המעוררים חרדה).

 

האם כל אחד מתאים לטיפול בהיפנוזה?

את השאלה הזו רבים שואלים ותשובתי היא שמעטים האנשים שאינם מתאימים לטיפול בהיפנוזה, מעטים האנשים שהיפנוזה אינה יכולה להטיב את הרגשתם. יחד עם זאת, דרושה ראייה מקצועית ומנוסה של המטופלים על מנת להגיע אל המסקנה האם הבעיה שלשמה הגיע המטופל, אכן ניתנת לפיתרון על ידי היפנוזה.


 

ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה, עושה שימוש בטיפול בהיפנוזה בכלי טיפולי רב עוצמה ויעיל זה מדי יום החל. השימוש בהיפנוט ככלי איבחוני מוכיח עצמו כל יום והטיפול בהיפנוזה מוכיח את עצמו שוב ושוב כיעיל אף למקרים עמידים ביותר שלא נעזרו בשיטות טיפול אחרות עד שהחלו בטיפול בהיפנוזה.

 

במידה ואתם מרגישים שיש לכם בעיה : כאבים, חרדה, קשיי שינה, חוסר ביטחון וכדומה וומעוניינים לבדוק האם היפנוזה יכולה לעזור לכם, ד"ר חיים שם דוד נמצא כאן על מנת לעזור לכם.

 

 

לקריאה נוספת:  

                                              מהי היפנוזה

                                              טיפול בהיפנוזה לכאבים

                                              טיפול בהיפנוזה למיגרנה

                            טיפול בהיפנוזה לפיברומיאלגיה

                                              היפנוזה וספורט